Visio Art Gallery
Visio Art Gallery

O nás

Visio Art Gallery

Historie

Příběh Visio Art Gallery se začal psát již v roce 2002. Plzeň tehdy zasáhla velká povodeň a čtvrť Roudná, patřila k nejhůře postiženým oblastem. Dům v ulici Na Roudné 18, kde se nyní Visio Art Gallery nachází, byl celý vyplaven a poškozen.

Parkoviště u nábřeží

S mým dobrým známým, milovníkem a mecenášem umění, kterému dům patří, jsme se shodli na záměru vybudovat soukromou galerii v přízemím patře. Díky “Geniu loci” této čtvrti, která je nejstarší v Plzni, mne neodradil ani strach z další velké vody a pustila jsem se do budování galerie.

Dům galerie

Galerii bylo třeba také vymyslet název a nakonec se zrodila myšlenka “Visio Art” a v úzké spolupráci se “Soukromou střední uměleckou školou Zámeček” vzniklo mezi mnoha dalšími návrhy i současné, nestárnoucí logo, které lze přečíst i jako “Umění, vidět umění”.

Po rozsáhlé rekonstrukci domu, vybudování výstavní síně o třech místnostech a uzavřeného dvorku, nastal v roce 2003 čas na uskutečnění první výstavy. Tu čest měla má dobrá kamarádka, francouzská akademická sochařka, Sylvie Choisnel.

Následovala řada výstav tuzemských i zahraničních umělců zvučných jmen, například mexického výtvarníka Alberta Aragon Reyese, kubánského disidenta Mária Ismael de la Paz Roa, našeho disidenta a hudebníka Pavla Zajíčka, českého krále komixu Káji Saudka, malíře železniční tématiky Jiřího Boudy a mnoha dalších slavných umělců.
Ve Visio Art Gallery však dávám prostor i mladým a začínajícím umělcům, jako například ukrajinskému umělci Andrii Chenko.
Také jste zde mohli navštívit výstavu street artových umělců nebo výstavu primitivního afrického umění a rituálních předmětů počátku 19. století.

Na dvorku se při hezkém počasí konají různé koncerty, divadelní představení nebo autorská čtení. Probíhala zde také řada úspěšných cestovatelských i filozofických přednášek.

Poslední roky je výstavní plán galerie obsazen alespoň na dva roky dopředu a mne velmi těší zájem jak ze strany umělců, tak návštěvníků.

Brzy na viděnou se těší
Ľubica Toušová
Galeristka